A következő címkéjű bejegyzések mutatása: természetvédelem. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: természetvédelem. Összes bejegyzés megjelenítése

2020. április 10., péntek

Tölgy, Sas-hegy, Athletic

Az utóbbi időben igyekszem környezettudatos lenni. Komposztálok, szelektíven hulladékgyűjtök, amennyire lehet piacon vásárolok és a többi. Tavaly madáritatót és darázsgarázst telepítettem a Dayka Gábor utcát kettészelő kiserdőbe, ma pedig örökbe fogadtam egy tölgyet a Sas-hegyen.

A jel

Ha valaki nem tudná, majd' két éve eladtuk az egykori családi pecót és nekem akkora mázlim volt, hogy meg tudtam venni azt a lakást, ahol már tíz évvel ezelőtt laktam két évig. Akkor béreltem, most sajátom.
A lakás egy kis társasházban van a Sas-hegy lábánál, szemben velem elvadult kertek, parcellák, ahonnan reggelente rikolt a fácán. Átellenben pedig kezdődik a Budai Sas-hegy Természetvédelmi Terület, országos jelentőségű természetvédelmi terület, amely a Duna-Ipoly Nemzeti Park felügyelete alá tartozik. 
Ahogy másodszor is ideköltöztem, beléptem az eléggé aktív Sas-hegy Védő Egyesületbe. Az egyesület minden heggyel kapcsolatos információt megoszt a facebookon, jót-rosszat egyaránt, és mint legnagyobb jóság innen szereztem tudomást arról, hogy a nemzeti park a Sas-hegy déli leejtőjén ritkítja a cserjést és őshonos fákkal ülteti be a környéket.
Ezzel kapcsolatban örökbefogadási felhívást is tettek, miszerint ha valaki tudja vállalni, hogy az aszályos időszakban kéthetente fél vödör vízzel megöntöz egy-egy csemetét, akkor fogadja azt örökbe, és jelezze, hogy azt a fát már locsolja valaki.
Tegnap láttam a felhívást, így ma cselekedem. 
Tölgyet választottam, mivel az a fa baszk nemzeti jelkép.
A tölgyemet Haritznak neveztem el, baszkul az haritz tölgyet jelent, de keresztnévként is népszerű, lásd Aritz Aduriz.

Ő Haritz

És ha már több, mint egy hónapja Athletic Bilbao meccsek nélkül vagyok, a környezetvédelembe belecsempésztem kicsit a focit, Haritz tölgyem a jelzését Athletic címerrel láttam el.
Egy kis mozgás, természetvédelem és persze Athletic.

Így megy ez a karantén idején...


2013. január 17., csütörtök

Civil győzelem!


Civil összefogás és ellenállás aratott győzelmet az emberi önzőség és ostobaság felett!

A kiserdő
Eredményes volt a Sas-hegy környékén élők, hónapokig tartó tiltakozási akciója a Dayka Gábor utcai kiserdő megnyitása ellen.
A XI. kerületi önkormányzatnál a nyáron vetették fel - ismét - a Dayka Gábor utcai liget autóforgalom előtti megnyitását, hogy ezzel a Farkasréti Általános Iskola előtt reggelenként mintegy 20 percig tartó dugót felszámolják. Hangzott az érv. De darázsfészekbe nyúltak a kerületet irányítók. Nem várt természetvédő ellenállásba ütköztek, mivel a Sas-hegy Védő Egyesület nemcsak tagságát, de a környékbelieket, természetvédőket is sikeresen mozgósította.


A liget hó alatt

Mivel két évig volt szerencsém a Daykában lakni és nap, mint nap keresztülsétáltam a kis ligeten, egyértelmű volt, hogy megteszek minden tőlem telhetőt az erdőcske érdekében.
Mit tehet a civil, ha ellen akar állni? Nos petíciót fogalmaz, fórumot szervez, illetékesekkel egyeztet, szervekhez fordul és a többi. Ezt a Sas-hegyiek tökéletesen csinálták. Nem megyek bele a részletekbe, mert teljesen nem ismerem őket, a lényeg az, hogy a haragos sikló és a pannon gyík élőhelyének veszélyeztetése ürügyén az önkormányzat jelenleg elállt a Dayka megnyitásának tervéről.
Hátradőlni azonban nem szabad, hiszen a megnyitás terve ha nem is minden évben, de legalább szökő évente - vagyis inkább választási ciklusokként - felmerül, ezért vigyázó szemünket a Daykára kell vessük időről időre.
Gratuláció minden aktivistának és tiltakozónak aki részt vett mozgalomban!

Az alábbi linkeken további részletek találhatók az ügy történéseiről:
Petíció, hozzászólások, linkek
Az egyesület honlapja

(A fotók a Sas-hegy Védő Egyesület és a mozgalom Facebook oldaláról valók.)