A következő címkéjű bejegyzések mutatása: otthol. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: otthol. Összes bejegyzés megjelenítése

2017. január 17., kedd

Houser in da house

A második Jim Houser-sorozat került fel a falamra tegnap. Ezúttal nem printek, hanem deszkák.

Cairo, Ben, Zack és José

Tavaly, nagyjából ilyenkor, még mielőtt Santos szólt volna, már kiderítettem, hogy az Enjoi Skateboardsnál, kedvenc "művészemnek" - fújj de utálom ezt a szót - Jim Housernek lesz egy "guest" szériája.
Ettől kezdve folyamat nyomasztottam Sunny-t, aki az Enjoi hazai terítésért felel, hogy nekem aztán mindenképp rendeljen!  
Megint jött a centivágás, a várakozás, míg augusztusban megjelent a boltokban a sorozat. A hat deszkából négyet szemeltem ki és mivel a magyar piacra csak egy modell érkezett, internetes rendelésbe kezdtem Palkó segítségével.
A Fame-ból, Bécsből jött az első.
Lengyelországból érkezett a következő.
Santos hozott egyet a dizstribúcióból.
Majd végül, de nem utolsó sorban Novák Marci Angliából paypalozta az utolsót.
Tegnap pedig felkerültek a falra! Köszönet minden közreműködőnek!










2016. június 7., kedd

Cukorborsó, cukorborsó, cu-kkor-bor-só!

Minden kertbe, minden talpalatnyi földre cukorborsót! Ez a kaja is Baszkföldről gyün; amikor tavalyelőtt Bizkaia tartományban jártunk, Egoitz elvitt minket Lekeitióba, ahol előételként ettem a lekak urdaiazpikoarekin-t.

Itt még nőlnek...

Azóta kattogok a cukorborsón. Sajna itthon nem igazán vagy egyáltalán nem lehet kapni - legalábbis én nem találtam - úgyhogy kénytelen vagyok termeszteni. Tavaly is ültettem, de keveselltem a mennyiséget, ezért idén a jól felásott és megtrágyázott földbe 150 magot ültettem. Állítottam mindenféle támasztékot, többek között a régi fregoliból, de akkorák lettek, hogy több felfutott a rózsákra, illetve a súlyos tetejű növények összeomlottak saját tömegüktől. Az összeomlás ellenére is jó kilót szüreteltem a minap.


Kilós mennyiség


Amellett, hogy kínai kajába is tettem, természetesen fő attrakció ismét a sonkás cukorborsó, amelyet legrégebbi barátaimmal, kortársaimmal és állandó horgásztársaimmal Gővel és Galambérral faltunk be.
Íme a recept!

Hozzávalók:
1 kiló cukorborsó
1 nagy fokhagyma
10 deka ibériai sonka
olívaolaj

A borsót megtisztítjuk és 2-3 centiméteres darabokra vágjuk, vizet forralunk és 3 perce beledobjuk a a hüvelyeket. Felaprítjuk a fokhagymát és forró olajba tesszük. Hozzáadjuk a feldarabolt sonkát, majd leszűrjük a borsót és a sonkás-fokhagymás cuccba öntjük. Még rotyogtatjuk úgy 5 percig, aztán friss bagettel gyorsan befaljuk!


Hmmm

És itt a recept baszk nyelven! Joder!

Osagaiak:
Kilo bat lekak
Baratxuri handi bat
100 grammo urdaiazpiko
oliba olio

Hasteko baratxuria eta lekak garbitu eta txikitu.
Berotu olioa eta ipini baratxuria. Irakin ura eta ipini lekak, utzi 5 minutuz.
Orduan ipini urdaiazpikoa eta gorritu baratxuriarekin. Isuri ura, lekak nahasi urdaiazpiko eta baratxuriarekin, buelta eta utzi gora-behera 3-5 minutuz ontzian.
Azkenean atera platerera.
On egin!

A fotók Gő telefonjával készültek.

2015. május 12., kedd

Kertem-kertem...

Zöldségeket termesztek, fákat nevelek a kertben. Bár önellátásra nyilván nem elég a vetemény, azért saját spenótot csinálni a halhoz vagy a lasegnéhoz illetve magoncokat nevelni amik majd a Rióba kerülnek, elég fasza dolog.

Virágba borult a spenót, így leszedtem. Tavasszal azt olvastam hogy egy-másfél négyzetméternyi spenóttőről mintegy másfél kiló spenótlevél jön le. Nagyjából így is lett, a még fagy alatt elültetett magok mostanra szépen beértek. A kábé 20-24 tőnek java része megmaradt, csak pár levelet rágcsált meg valami kártevő.

Szűrőnyi spenótlevél. Majdnem egy kiló!


Igazság szerint múlt hétvégén arattam már belőle, ugyanis voltam horgászni és kivételesen fogtam is ehető halat. Tulajdonképpen azért ültettem a spenótot előre megfontolt szándékkal, hogy az árpilisi-májusi (feltételezett) halakhoz legyen friss biospenót.

Vajon párolva a lasagne középső rétegeként.


Tavaly csak cukkinivel és paradicsommal kísérleteztem, idén ezek mellé jött a már felvázolt spenót, burjánzik a cukorborsó, amit a bizkaiai Lekeitióban evett köret miatt ültettem. A paprikák nagyon kényesek voltak, így még csak palántaként növekednek. A kukoricák viszont nagyon mennek, 10 nap alatt tíz centit nőttek.

A cukorborsók nagyot mennek. Túl vannak a fél méteren.


És végül, de nem utolsó sorban a csemeték. Egy akácka nő lépcső aljában lévő hatalmas cserépből. Bár invazív faj, azért a Rióba jó lesz. A Tisza mellől hoztam nemrégiben pár fűzfaágat: párat vízbe tettem, párat meg állandóan öntözött földbe. Ezek is megmaradnak olybá tűnik. De a tölgyfa hogyan lett?! Kis tölgy is nő, de tartok tőle nem azokból a lehetőségekből amit Gernikából hoztam a baszkok szent tölgyének a kertjéből. (Ősszel beraktam a bőröndömbe pár hajtást, ágat, bimbót, hogy itthon tudjam szaporítani a bilzakai szent tölgyet.) Mindenesetre városi legendának azért jó, hogy ez onnan való.

A csongrádi fűz.

A bizkaiai tölgy.

Az invazív akác.

  
   

2015. január 2., péntek

Így ment ez... 2014-ben

Jó évjáratot tervezett be a sors nekem 2014-re. Azzal kezdődött, hogy Zoli elhozta a mezemet és a San Mames könyveket Bilbaóból, amit egy Wellington-sertésszűzzel ünnepeltem meg. Tavasszal két dologért remegtem igazán, az egyik, hogy megkapjuk öcsémmel a lakáshitelt és ezzel apánk testvéreinek része, mintegy tizenöt évre az FHB-ra szálljon. A másik, hogy az Athletic európai helyre jusson a bajnokságban.
Mindkét óhaj bejött, sőt boldogságomat megsokszorozta, hogy a süllyesztőbe küldött Offline magazin helyett a könyvesboltban leltem "másodállásra", március elejétől én rendelem a külföldi könyveket! (Még hogy a pénz nem boldogít!). Mindezek könyvszakmai tetejébe a Könyvhéten irgalmatlanul megdöntöttünk mindenféle forgalmi rekordot!

Irány Európa!

Ezekkel párhuzamban kezdtem veteményesek felállításába otthon és a Riónál. Előbbi igen jól termett, friss és bioparadicsom és cukkini egészítette ki zöldségigényünket. A Rióst elhanyagoltam és mivel rajtam kívül más nem vette a fáradtságot, hogy palántákat öntözze, így többé-kevésbé kiszáradt. Ellentétben a napraforgókkal, amik még októberben is ott virítottak a rézsűszélen. És ha már a Riónál tartunk, szert tettem egy német barátra Sven személyében, akivel nemcsak együtt deszkáztunk a tavasszal, de ősszel, mielőtt munkába állt, a német még eltöltött pár napot Budapesten. De hogy ennyivel ne múljon el a Riós nyár, augusztus elején elkezdtük betonozni a bárkát, ami szeptember végére nagyjából alakot is öltött. Persze egy diy spot sosem lesz kész, de ahhoz legalább már közeledünk!

Horgászati szempontból megint balekolós évem volt. Pláne úgy, hogy eddigi két legnagyobb akasztott halam ment el. Egy hatalmas harcsa augusztusban, majd egy hatalmas csuka - ezt a szörnyet láttuk is Gővel - szeptemberben. Mindkettő a fenséges Tiszán. Aztán október végén fogtam egy kis süllőt, aminek az sokszorozta meg az értékét, hogy egy hirtelen ötlettől vezérelve darált dióban hempergettem meg, így új receptet kreáltam.

A fociév remekül sikerült, hisz az Athletic 16 év után újra BL-es helyre vívta magát, majd augusztusban a főtábláért kiverte a Napolit. És bár nem indult túl fényesen a szezon, azért 7 BL pont az 7 BL pont, nem is beszélve arról, hogy elvesztettem BL-szüzességem. Kettőt is, hiszen a Porto elleni meccs előtt sosem voltam BL találkozón, így amikor Lembergben megvertük a Shakhtart az európai nyeretlenségi szériám is megszakadt. És a focihoz köthető a bilbaói kirándulás is, amiről az előző posztban részletesen beszámoltam.

Győzelmes visszatérés Ukrajnából. Ez év egyik legjobb pillanata! 

Ami a legjobb főzéseket és kajálásokat illet. Volt az éveleji Wellington, aztán egy időre az olívabogyókrém kerített hatalmába. A veteménynek köszönhetően sokszor volt bográcsban lecsó, lecsós csirke. (Piszok jó a bokorról egyenesen a bográcsba vágni a zöldséget!) És sokat sütöttünk a rácson is: cukkinit, kolbászokat, csirkét. A Gergő esküvőjére készült 150 darab csokiskeksz ipari mennyiséget sütő emberré formált, nagyon jókat ettem Baszkföldön és igyekeztem kitenni magamért amikor itt voltak baszk barátaink: kacsaleves, diós süllő, Wellington és csokitorta menüvel vártam őket. (Amit még egy hét múlva is emlegettek.) A karácsonyi újítás a Street Kitchen mázas sonkája volt, amit jó szívvel ajánlok mindenkinek!
A kajálás annyira jellemzője volt az évnek, hogy a december 30-én bezabált sonkák, sajtok és bottargás tészták révületéből másnap estére tudtam kikecmeregni, úgyhogy az év fordulóján pirítóssal és csapvízzel ünnepeltem.

A gördeszkázás a Riós sztorik mellett: az OSG-re annyi külföldit sikerült összeszervezzek, amennyien soha nem voltak még és itt az év végi kiállítás a Talajfogás nevezetű csoportos tárlat, amelyen a 7Réteg is kapott egy falat.

Ami meg a közéleti helyzetet illeti: az év végén egyre többet tüntettünk...

ui.: Hamarosan elkészülök végre a lembergi út leírásával is, de annyi dolgom volt a múlt hónapban, hogy egyszerűen képtelen voltam befejezni.

   
  

2014. július 7., hétfő

Houser a falon

Jim Houser Two Face című munkájának printje csajnem egy éve pihent a polcomon, míg végre elszántam magam és pénztárcám a bekereteztetésre.

Majdnem vízszintes


Egyik kedvenc alkotóm Jim, van könyvem tőle a Babel, de régóta vágytam valami falra tehető matériára. Mivel a főleg a Toy Machine-nál megjelent lapjai már rég elfogytak, nyomatok után kutattam, mígnem az elég jó felhozatallal rendelkező PosterChildPrints oldalon találtam rendelhető Housereket. (Ahol egyébként vannak Don Pendleton, Neckface, Tim Armstong művek is csakhogy pár ismert nevet említsek a repertoárból.)

Houserrel az a legnagyobb baj, hogy minden második cuccát kitenném a falamra. Annyira kedves, naiv, és olyan szép színeket használ, hogy teljesen odáig vagyok értük. Most is van egy print, egy gördeszkás ami nagyon kellene, de annyiba kerül, mint a négy Two Face bekereteztetése. Remélem nem sokan tudnak róla és marad nekem is egy...

  

2014. július 4., péntek

A nagy IKEA-csapda

Az IKEÁban való vásárlás nagy csapdát rejt, így is van kitalálva az áruház; nincs esélye a vásárlónak arra, hogy gyorsan a kasszához menjen, át kell mennie az egész bolton. Az út tulajdonképpen az összes portéka mellett elvezet. Ez vásárlásra készteti az embert, még akkor is, ha egyáltalán nem akar vételezni, vagy ha megvan a konkrét portéka amit szeretne.

Így jártam én is a minap, összeírtam egy rövid listát csupa KELL dologból, olcsó apróságok: cukortartó, zuhanyfüggöny, elem, izzó, mécses. Ennyit akartam, bár kellene még szőnyeg, ágynemű, de most csak az előbbiekre volt szükségem.

A csomagolás megmutatja, ez nem Árpád-sáv...


És alig hogy elindulok a piactéren máris egy teljesen fölösleges ügybe ütközöm, piros-fehér, hosszanti csíkos szalvéta. Meg is dobban együgyű Athletic-rajongó szívem, pláne hogy féláron dobják utánam. Hogy mikor fogom használni, gőzöm sincs, egyelőre a San Mamés gyep darabja mellet van a polcon. De ha vendégségbe, kajálni jöttök, számíthattok rá, hogy a bajszotokra ragadó lecsó-szottyot (Fehér Béla után szabadon, miszerint a lecsónak nem leve, hanem szottya van...) piros-fehér szalvétával törlitek le.    

Hát ilyen az IKEA-csapda!  



2014. június 23., hétfő

Terem a vetemény!

Idei kattanás egyértelműen a növénytermesztés-gondozás. Két helyen is gyakorlom, otthon és a Rióban.



Virágzó cukkinik otthon
Most kezdtem csak a gazdálkodást, így egyelőre"igénytelen" zöldségeket mertem bevállalni. Azt hallottam a cukkinivel és a paradicsommal nincs sok gáz, közéjük hagymát dugványoztam.
Most kezdenek érni. 
A cukkininek már volt értelme, hiszen a Rióból vittem haza cukkinivirágot, hogy sörtésztába mártsam és bő olajban süssem ki őket. Az eredmény nem túl ízes - leginkább lájtos cukkini íze van - viszont annál látványosabb. Ropogós napsárga virágok, szárral, ropogósan. Nagyon jól néz ki, tipikus vendégváró falatka, kicsit sznob, de nagyon jó találmány!
A cukkiniken is van már termés - egyelőre csak a csíkos terem, hiszen az a legnagyobb - és a paradicsomokon is gömbölyödnek már termések. Tegnap fel is kötöztem őket, hogy érje a fény a bogyókat.

A Riót a könyvhét miatt elhanyagoltam kicsit, de támadok újra, hátha lesz még ott is betakarítás. A folyóparti telken most a napraforgók veretik leginkább, sajnos a hagymákat már kigyomlálta valaki...
  
Az a jó, hogy így full bio minden! Így jövőre egyértelmű, hogy ültetek paprikát, hagymát is, lehet megpróbálom a zellert meg a répákat. 

Sőt, még tyúkokon is gondolkodom!

2013. július 9., kedd

Kerekedik a szoba...

Szinte napra pontosan két évre, hogy visszaköltöztem az Érmellékibe, kezd formát ölteni a szobám. Ez főleg egy IKEÁ-s polc megvásárlásának tudható be. Eltűntek a dobozok, még több deszka és képek kerültek a falra.


A legnagyobb felületet a Pontus Alv-installáció foglalja. Még az első Polar szállítmányból tettem félre egy Janus-deszkát, illetve egyet fel is szereltem, kifejezetten azzal a céllal, hogy a szétcsúszkáltat az új mellé rakom majd. Utalva a Pontusban - és tőle függetlenül bennem is - dolgozó kettősségre: egyszerre vidám és szomorú. Aztán tavaly szeptemberben amikor Zsombi, Azucki Laci és Turcsik Viktor Malmőbe mentek, írtam Pontusnak, hogy ugyan küldjön már valami "artvörköt" nekem. Zsombiék el is hozták a két cuccot, amit Pontus kiválasztott. 
Nemrég lecseréltem a deszkámat, így a szétkrosszolt lappal lett teljes az installáció.

   
Következik a macskás Ejnoi-szett. Ezt a grafikát matricán láttam először a Lokál Skateshopban. Macska gazdi lévén azonnal beleszerettem. Hihetetlen, ahogy meg vannak rajzolva. Mindegyik egyéniség, mindegyik más. Minden szem kifejező és aki ismeri a macskákat, annak nyilván mond is valamit a kicsit bandzsítós, vagy szűk, vagy elkerekedett pupilla.
A hazai Enjoi-mágustól, Santostól kaptam ugyan pár matricát, de a lap után sokat kellett kajtatni. Hosszas kalandozás után már a grafikushoz is eljutottam, ő Winston Tseng, az Enjoi art directora. Megírta, hogy sajnos nincs már ebből a modellből, mert 2011 őszi katalógusban szerepelt, de mivel nagyon népszerű volt, így az Enjoi néha utána nyomja, de csak limitáltan és hogy a CCS webshopon néha feltűnik. Hát ezt követően naponta kétszer néztem a CCS-t, míg végre előrendelhető lett. Aztán egyszercsak hív anyám, hogy jött egy nagy csomag... onnantól alig bírtam magammal. Megjött a macsis deszka! Másnap egy gyönyörű öreg kerettel és a matricával mentem is a képkeretezőhöz. 
                                                   

És nem utolsó sorban a már falon lévő darabok. Sorrendben: Anti Hero - John Cardiel grafika: Chris Johanson, Cliché - Lucas Puig grafika: Matt Irving, Cliché - Javier Mandizabal grafika: Eric Frenay.
Hát így megy ez.

2013. január 7., hétfő

Új verda a falon

Végre, megérkezett, megszereztem! Elbaszott szép - a képen jobbra - ez a deszka szerintem, ezért is kajtattam utána több mint egy éven át. Santos sem tudta megszerezni - akkor ki más? - így Bécsből rendeltem meg, a Fame Skateshopból. Matt Irving (Delphi Collective, Stereo, Element) rajzolta Lucas Puig részére 2011-ben abból az alkalomból, hogy Lucas az évben ünnepelte profi státuszának tizedik évfordulóját a Cliché-nél.


Ezzel a darabbal már négy deszka van a falamon, az illusztris társaság a következő: Cliché - Javier Mendizabal - grafika: Eric Frenay, aztán Anti Hero - John Cardiel, Chris Johanson keze által rajzolva és egy Polar modell, Janus feeling blue, amit Pontus Alv készített. Nos hozzájuk csatlakozott az Irving-lap.

A leendő példányokat is fel tudom sorolni: macskás Jerry Hsu; mentőöves Consolidated, retró Real, James Kelch. Kinéztem egy nagyon szép Melodicá-t és szeretnék valami Magenta lapot is. Hirtelen asszem ennyi!